Свою історію Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради веде з далеких післявоєнних років в статусі Катиковського відділу соціального забезпечення, основним напрямом роботи якого було призначення і виплата пенсій та допомог. З утворенням територіальної одиниці міста Шахтарська в 1953 р. Катиковській відділ соціального забезпечення перейменований в Шахтарський відділ соціального забезпечення, який очолювала в цей період Крівоступ А.М. Структурною одиницею відділу була ЛТЕК ( лікувально-трудова експертна комісія ), в обов'язки якої входив медичний огляд і встановлення групи інвалідності. У лютому 1987 року до складу міського відділу соціального забезпечення увійшло відділення соціальної допомоги самотнім непрацездатним громадянам і інвалідам вдома, яке незадовго до цього було створено на базі дитячого будинку інвалідів м. Шахтарська. По мірі економічного розвитку суспільства розвивався спектр послуг, який надавав собес. Це і видача малих засобів пересування, і забезпечення інвалідів автомобілями, мотоколясками, видача санаторно-курортних путівок, виплата компенсацій на транспортні витрати, за невикористане санаторно-курортне лікування, контроль за наданням певних пільг.
У 1996 році відділ соціального забезпечення був реорганізований в Управління соціального захисту населення. Рішенням міської ради від 22.11.2000 № 356 управління соціального захисту реорганізовано в управління праці і соціального захисту населення . На початку 2001 року функції призначення і виплати пенсій були передані Пенсійному фонду.
На теперішній час в управлінні праці і соціального захисту населення працюють 77 чоловік. Функціонують відділи :
- обліку та звітності
- праці
- організаційно-правової роботи
- контролю за призначенням пенсій та допомог
- персоніфікованого обліку пільг
- по роботі з пільговою категорією населення
- грошових виплат і компенсацій
- автоматизованої обробки інформації та контролю за призначенням соціальних виплат
До структурних підрозділів управління праці та соціального захисту населення відносяться Територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян та Центр реабілітації дітей-інвалідів.
Соціальний захист населення – одна з головних функцій держави, здійснювана завжди і за будь-яких умов на користь непрацездатних, малозабезпечених, безробітних, оскільки, в більшості, саме представники цих верств належать до категорії бідних. Підтримка державою потребуючих в ній верств населення – один з основних напрямів зниження рівня бідності.
Основними задачами управління праці і соціального захисту населення є :
- забезпечення реалізації державної політики у сфері соціально - трудових відносин, безпечної життєдіяльності, оплати, охорони і належних умов праці, пенсійного забезпечення, соціального захисту і обслуговування населення, зокрема громадян, які вимагають допомоги і соціальної підтримки з боку держави ;
- створення системи адресної соціальної допомоги і підтримки малозабезпечених громадян і сімей з дітьми, надання і призначення субсидій громадянам, які, згідно законодавства, мають право на отримання всіх видів соціальної допомоги;
- сприяння працевлаштуванню інвалідів, здійснення заходів по їх професійному навчанню, забезпечення матеріально-побутового обслуговування інвалідів і пенсіонерів;
- здійснення контролю за наданням пільг громадянам, що мають право на їх отримання згідно законодавства;
- організація надання протезно-ортопедичної допомоги населенню і забезпечення інвалідів засобами пересування;
- виконання, сумісно з органами місцевого самоврядування, управліннями і відділами виконкому і суспільними організаціями комплексних цільових програм, направлених на посилення соціального захисту інвалідів, ветеранів війни і праці, поліпшення обслуговування самотніх непрацездатних громадян, громадян похилого віку та бездомних громадян.